Назустріч 100-річчю архівної справи в Україні. Архівісти Харківського університету в документах і матеріалах середини ХХ – початку ХХІ ст.
Харків і Харківський університет відіграли важливу роль у процесі становлення і розвитку архівної справи в нашій державі. Перший український університет одразу після свого відкриття у 1805 р. розпочав підготовку істориків, які володіли фаховими навичками роботи з давніми документами, опікувалися їх збереженням та вивченням. Першим директором одного з найстаріших архівосховищ України (Київського центрального архіву давніх актів) з 1852 р. був випускник Харківського університету А. Я. Красовський.
У 1880 р. члени Історико-філологічного наукового товариства, яке діяло при Харківському університеті (П. С. Єфименко, О. Я. Єфименко, Д. І. Багалій, А. С. Лебедєв та ін.) ініціювали створення університетського Історичного архіву. В архіві зосередилися цінні документи з історії Лівобережної та Слобідської України XVII–XIX ст. Згодом на його основі постав Державний архів Харківської області.
У 20-х – 30-х рр. ХХ ст. у столичному Харкові виникає низка нових архівних установ, утворюється архівознавчий факультет у структурі Харківського педагогічного інституту професійної освіти, виникає фахова аспірантура. В цей час свою діяльність проводили теоретики-архівісти В. О. Барвінський, В. І. Веретенніков та інші випускники і викладачі університету та ХІНО.
У повоєнний час розвиток архівної справи вийшов на якісно новий рівень. З 1964 р. в ХДУ розпочала свою діяльність кафедра історіографії, допоміжних історичних дисциплін і методики історії. У переліку дисциплін, що викладалися на кафедрі, було й архівознавство. Накопичений університетськими фахівцями досвід уже в часи незалежної України дав змогу у 1995 р. відкрити на історичному факультеті Харківського університету нову спеціальність «Архівознавство».
Пропонована он-лайн виставка об’єднує документи і матеріали з фондів Державного архіву Харківської області, Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька та архіву Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Вона висвітлює діяльність харківських істориків-архівістів середини ХХ – початку ХХІ ст., чиї долі були пов’язані з Каразінським університетом.
Виставка приурочена до загальноукраїнського Дня працівників архівних установ, який щорічно відзначається 24 грудня.
Перелік документів ТронькоЦентру
Епштейн Аркадій Ісаакович | Зайцев Борис Петрович | Королівський Степан Мефодійович |
Шаталіна Євгенія Платонівна | Шерман Ісай Львович | Шиян Кир Карлович (Кирило Карпович) |