Підведено підсумки краєзнавчої практики

 Влітку 2020 року, як і завжди, Центр краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька ХНУ імені В. Н. Каразіна прийняв на своїй базі учасників краєзнавчої навчально-виробничої практики – студентів 3 курсу історичного факультету. Керував практикою професор С. М. Куделко, керівником бази практики була к.і.н. О. І. Вовк. Однак пандемія вірусу COVID-19 поставила перед керівниками та практикантами нові виклики. Умови карантину не дозволяли зібрати разом понад 60 студентів, які мали 3–23 серпня пройти практику. Отже, потрібно було організувати її в дистанційному форматі.

 Основною платформою взаємодії між керівниками та практикантами став дистанційний курс на платформі Moodle, де були розміщені усі необхідні теоретичні матеріали, завдання для самоперевірки, посилання на літературу та веб-ресурси, список основних термінів тощо. Також керівники виходили на зв’язок зі студентами за допомогою платформи Zoom, спілкувалися з ними телефоном та електронною поштою.

 На початку практики були визначені навички та зацікавлення усіх практикантів. Це дозволило підібрати кожному студентові індивідуальне завдання, над яким потрібно було працювати протягом усіх трьох тижнів. Крім цього, наприкінці другого тижня практики був організований колоквіум. Під час цієї он-лайн дискусії студенти під проводом керівників обговорили питання, пов’язані з теорією та історією краєзнавства, поділилися думками щодо його сучасного стану в Україні. Також вони написали есе, в яких схарактеризували свої рідні регіони з різноманітних точок зору: археологічної, етнографічної, природознавчої, економічної тощо (кожному практикантові була запропонована індивідуальна тема).

 Незважаючи на екстремальні умови, в яких у зв’язку з пандемією опинилися організатори та учасники практики, можна визнати, що вона відбулася у повній мірі.

 Нижче пропонуємо ознайомитися з відгуками студентів, які вони залишили після проходження краєзнавчої практики.

 

Відгуки студентів про проходження краєзнавчої навчально-виробничої практики у 2020 році

***

 Навчально-виробнича краєзнавча практика 2020 року виявилася не зовсім звичайною через карантин, але не менш продуктивною та пізнавальною. Мені було цікаво виконувати завдання та допомагати таким чином своєму університету та факультету.

***

 Цьогорічна практика була особливою. Ми не мали виїзних екскурсій, не відвідали нові міста та музеї. Попри все це, на мій погляд, практика була продуктивною, у студентів була можливість створити свої власні проекти, розкрити свої таланти. Найбільше сподобалося гарне ставлення керівників практики, які йшли назустріч та у будь-яку хвилину допомагали практикантам. Особисто я під час практики більше дізналася про рідний край і дійшла висновку, що краєзнавство збагачує людину духовно.

***

 Загалом, якщо переходити по кожному з пункту, хочеться сказати, що практика не постраждала через світову пандемію. Можливо, щось нове здобула – новий досвід.

 …В нас був онлайн-колоквіум на платформі Zoom, який проходив в усній формі. Було дуже цікаво, бо проходило це в форматі університетського семінару. Скажу від себе те, що дуже скучив за цим, бо для мене університет – життя.

***

 В результаті практики я ознайомився з основними напрямами краєзнавства та дізнався про особливості краєзнавства у моєму краї, унаслідок обговорень з іншими студентами дізнався їх думку щодо проблем сучасного краєзнавства, вдосконалив свої навички написання есе та дізнався багато цікавих для туриста місць у нашому місті, які хочу відвідати після завершення карантину.

***

 …На сайті дистанційного навчання були розміщенні лекції, обов’язкові до самостійного вивчення. Завдяки цим лекціям я дізналася багато цікавої інформації, яка корисна не тільки мешканцям Харкова, а також і приїжджим студентам.

 …Не дивлячись на те, що практика проходила в рамках карантину, вона виявилась не гірша, ніж раніше. Керівники практики підійшли до створення завдань залежно від інтересів студентів. Завдяки цьому завдання виконувались з великим інтересом, ентузіазмом та у зручній формі для кожного.

***

 Хочу сказати, що я та мої колеги результатом цьогорічної практики дуже задоволені. Все проходило на вищому рівні, не дивлячись на складні часи. Дуже вдячний нашим викладачам!

***

 В результаті проходження практики мета була досягнута, всі завдання вирішені в повному обсязі. Виконання практичного завдання було досить цікавим та інтерактивним. Знання, вміння, навички, отримані за період практики, є відмінним стимулом в освоєнні майбутньої спеціальності, дозволили теоретично і на практиці вивчити багато моментів. Дякую за чітке керівництво і допомогу у всіх питаннях.

***

 На жаль, у зв’язку з коронавірусом ми не мали змоги відвідувати музеї, екскурсії тощо. Проте загалом процесом проходження практики задоволений.

***

 В цьому році через карантин ми не мали можливості провести час практики так, як очікували, але завдяки грамотному розподіленню матеріалів, завдань, зустрічей вона пройшла дуже добре. За час практики ми дізналися багато нового та корисного, познайомилися ще ближче з краєзнавством, спробували провести власні маленькі дослідження та більш глибоко занурилися в краєзнавство рідного краю.

***

 …Хочеться відмітити, що за таких обставин, як пандемія, керівники не тільки знов довели, а ще і відстояли свій професіоналізм у моїх очах, адже зараз багато у кого виникають складнощі з дистанційним контактуванням. Дуже сподіваюсь, що вже в наступному році практика буде відновлена у нормальному режимі і ми знову зможемо не тільки дивитися картинки і спілкуватись про красу України і Слобожанщини, а безпосередньо торкатися її і бачити наживо.    

 …Бажаю довгих літ і процвітання усім, щоб такі професіональні кадри і надалі працювали зі студентами під час практики. Практикою задоволений, отримав нові знання, поняття і багато нових думок, які ще потрібно обдумати, і навіть задумався про прямування у напрямку краєзнавства у подальшому житті.

***

 На жаль, цього року через пандемію COVID-19 нам не вдалося зробити виїзні екскурсії чи відвідати музеї нашого регіону. Однак, незважаючи на всі складнощі, практика хоч і в дистанційному режимі вийшла досить насиченою та цікавою. Завдяки чудовому курсу в системі дистанційного навчання ми змогли дізнатися велику кількість нової інформації в галузі краєзнавства. Також мені вдалося, дякуючи індивідуальному завданню, відвідати нові місця та відкрити для себе раніше невідомі райони міста Харкова.

***

 Цьогорічна краєзнавча навчально-виробнича практика для 3 курсу пройшла в нових для усіх умовах, спричинених епідеміологічною ситуацією. Виконуючи запропоновані завдання, ми змогли познайомитися ближче з краєзнавством як науковою дисципліною та суспільним рухом. На жаль, наш курс не мав можливості побувати на виїзних екскурсіях, у різних музеях чи архівах. Але, з іншого боку, такі умови дали змогу звернути увагу на деталі та особливості того місця, яке можна назвати своїм краєм.

***

 Варто зазначити, що, незважаючи на складні епідеміологічні умови, навчально-виробнича краєзнавча практика пройшла успішно. Виконаний у її рамках індивідуальний проект є внеском кожного з нас у розвиток краєзнавчих досліджень свого краю. Знайомство зі спеціальною літературою та джерельною базою, з експозиціями ряду музеїв значно розширило мої знання з історії та культури рідного краю, що, безумовно, є важливим досягненням для мене у процесі здобуття фахової історичної освіти.   

***

 Проходити краєзнавчу навчально-виробничу практику було цікаво та продуктивно, бо навіть карантин не завадив отримати нові знання та оволодіти навичками, що підвищують наш рівень знань як майбутніх спеціалістів.