Харків та Університет у роки війни: кінорозповідь Олександра Довженка

 Війна з нацистською Німеччиною стала однією з найтрагічніших сторінок в історії нашої держави. Нечувані звірства загарбників, мільйони втрачених життів та скалічених доль, зруйновані дощенту міста і спалені села – все це було страшною реальністю для наших співвітчизників у 1941–1945 рр.

 Харків став одним з європейських міст, які найбільше постраждали в роки Другої світової війни. Загальні збитки, нанесені «першій столиці», обчислювалися десятками мільярдів карбованців. Значних втрат зазнав і Харківський університет: його будівлі були пошкоджені, музейні колекції та бібліотека розграбовані, чимало цінних видань та експонатів вивезені до Німеччини. Університетські професори, співробітники і вихованці помирали від голоду і злиднів, гинули на фронтах, віддавали свої життя як учасники Руху Опору. Представники університетської спільноти під час війни виявляли неабияку мужність та героїзм, за що були удостоєні високих державних нагород (в тому числі іноземних).

 Героїчні і трагічні епізоди Другої світової війни були закарбовані для нащадків у кадрах військової кінохроніки. Пропонуємо переглянути фрагмент документального фільму «Битва за нашу Радянську Україну» (1943), який був створений під художнім керівництвом видатного українського режисера О. П. Довженка і з успіхом демонструвався у Радянському Союзі, США, Швеції, Франції, Фінляндії та інших країнах світу.

 Глядачі мають змогу побачити, як виглядали Харків та Університет після визволення у серпні 1943 р. та почути розповіді «університетських людей» – очевидців війни.