Що до чого, а борщ до хліба!

 1 липня 2022 року культура приготування українського борщу була включена до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Рішення було ухвалене в Парижі на позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

 Кулінарні традиції є невід’ємною частиною будь-якого народу, а в своїй сукупності складають строкату та різноманітну мозаїку загальносвітового культурного надбання. Приготування традиційних страв є одним з засобів формування національної ідентичності і виступає маркером соціального та культурного благополуччя спільноти. Однією з таких страв є український борщ, про який у народному вислові говориться: «І з нехочу з’їв три миски борщу».

 Пропонуємо до вашої уваги підбірку вінтажних листівок (фотограф М. Анфінгер) з фондів Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Каразінського університету. Переглянувши цю онлайн-виставку, можна більше дізнатися про страви української кухні і технологію їх приготування.

 Над проєктом працювали к.і.н. О. І. Вовк та к.і.н. В. Д. Греков.
 Розробка і дизайн: С. В. Лобенко.
 Науковий консультант: проф. С. М. Куделко.

Borsh

Борщ

 М’ясо (грудинка) – 500 г, буряк – 10 шт., капуста білокачанна – 1/2 голівки, морква – 1 шт., петрушка – 1 корінь, цибуля – 1 голівка, картопля – 4 шт., томат–пюре – 2–3 ст. л., часник – 3–4 зубки, сало свиняче – 40 г, шпик – 20 г, перець солодкий – 1 стручок, лимонна кислота – на кінчику ножа, лавровий лист, перець горошком, сіль, цукор за смаком. 
 Зварити бульйон та вийняти м’ясо. Буряки очистити, 5–6 шт. нарізати соломкою, додати сало, лимонну кислоту, 1 ст. л. томату, залити двома склянками бульйону і тушкувати до готовності. Інші буряки потерти, залити склянкою гарячого бульйону, додати лимонної кислоти і довести до кипіння, після охолодження процідити. Моркву, петрушку, цибулю нарізати соломкою, обсмажити в олії, з’єднати з тушкованим буряком. У киплячий бульйон опустити нарізані капусту, картоплю і перець. Коли бульйон закипить, додати тушковані овочі. Через 15 хв. додати спеції, сіль, цукор та варити на слабкому вогні 20–30 хв. За 5 хв. до закінчення заправити борщ часником, розтертим із салом, шматочками шпику та томатом. Перед подачею додати буряковий настій та шматочки вареного м’яса, довести до кипіння, зняти з вогню та дати настоятися.

Soup with veal and mushrooms

Суп з телятиною і грибами

 Телятина – 800 г, картопля – 16 шт. середньої величини, гриби білі або печериці – 20 шт., цибуля ріпчаста – 4 головки, морква – 4 шт., квас – 1/2 л, олія – 2 ст. ложки, селера, зелень петрушки та кропу, перець гострий, сіль за смаком.
 Телятину промити, опустити в холодну воду і варити на слабкому вогні. Через 30 хвилин посолити бульйон, покласти в нього гриби та картоплю і продовжувати варити на слабкому вогні.
  Цей суп можна готувати не лише зі свіжими, а й з сухими грибами. У цьому випадку гриби потрібно обмити теплою водою та попередньо замочити на 1–2 години у холодній воді. Потім гриби вийняти і у цій воді варити телятину.
  Моркву і цибулю нашаткувати і обсмажити в олії.
 Коли картопля майже готова, можна засипати в каструлю локшину і варити суп ще 10–15 хвилин. Потім додати квас і обсмажену моркву та цибулю. Ще 5–10 хвилин – і суп готовий.
 Перед подачею до столу суп посипати дрібно порубаною зеленню петрушки, кропом, селерою і опустити в нього гострий перець.

Buzhenina with kvass

Буженина з квасом

 Свинина (м’якоть задньої ноги) – 1 кг, квас хлібний – 1/2 л., цибуля ріпчаста – 1 гол., картопля – 16–20 шт., часник – 2–3 зубки, смалець – 7 ст. л., лавровий лист, червоний стручковий перець, гвоздика, сіль, зелень петрушки на смак.
  Свинину покласти в керамічний або емальований посуд, додати лавровий лист, червоний стручковий перець, гвоздику, нарізану кільцями цибулю, залити хлібним квасом і на дві доби поставити в холодне місце. Потім свинину обсушити серветкою, змастити часником, розтертим із сіллю, покласти на лист, обкласти цілими очищеними картоплинами, полити розтопленим свинячим салом і смажити в духовці протягом 50 хвилин. Свинину та картоплю треба періодично перевертати і поливати жиром та соком. Готові свинину і картоплю зняти з дека, а сік, що залишився, вилити в каструльку, додати трохи квасу, яким заливалася свинина, довести до кипіння і процідити.
  Перед подачею на стіл свинину нарізати тонкими шматками, розкласти на розігріте блюдо, полити розтопленим вершковим маслом та прикрасити зеленню петрушки. Окремо подати гарячий м’ясний сік, смажену картоплю, огірки, помідори та зелений салат.

<