Всеукраїнський день краєзнавства

 У хороводі свят і пам’ятних дат своє місце з 2017 року займає і Всеукраїнський день краєзнавства. Він встановлений у пам’ять про створення в Харкові у 1925 році Українського комітету краєзнавства, що став предтечею сучасної Національної спілки краєзнавців України. Про цю подію нині нагадує меморіальна дошка, встановлена на стіні Харківського обласного палацу дитячої та юнацької творчості.

 Звичайно, задовго до виникнення Комітету існувало аматорське краєзнавство, яке в різних історичних умовах виявляло себе в краєзнавчих експедиціях та екскурсіях, музеях і виставках, популярних книгах і статтях. У другій половині ХХ ст. краєзнавство оформилося у самостійний науковий напрям і стало масовим громадським рухом.

 Харків’яни завжди були в авангарді краєзнавчого пошуку, а в ньому провідна роль належала вченим Каразінського університету. Тут вперше в Україні був створений Центр краєзнавства, який носить славетне ім’я нашого слобожанського земляка, Героя України, академіка Петра Тронька.

 По суті, не лише творчі спілки, інші громадські об’єднання в тій чи іншій мірі займаються краєзнавством, але і кожен з нас – краєзнавець. Ми не лише багато знаємо про рідний край і передаємо ці знання іншим, але всі разом пишемо його історію. У кожного свій рідний край, але в сукупності вони складають нашу спільну велику Вітчизну. Історія країни, її народу рухається з минулого в майбутнє, всотуючи в себе нові факти, збагачуючись новими барвами і сюжетами.

 Вітаємо всіх з цим святом!