Вітаємо з Всеукраїнським днем краєзнавства!

 28 травня в Україні відзначається Всеукраїнський день краєзнавства. Це свято було запроваджене у 2017 р. з метою популяризації досліджень історико-культурної спадщини нашої держави та посилення суспільної уваги до діяльності дослідників рідного краю.

 Цього дня у 1925 р. в Харкові розпочала роботу Перша Всеукраїнська конференція з краєзнавства, під час якої був утворений Український комітет краєзнавства – предтеча сучасної Національної спілки краєзнавців України. У створенні Українського комітету краєзнавства брали активну участь видатні науковці, пов’язані з Харківським університетом, такі як, наприклад, історики Дмитро Багалій та Дмитро Яворницький. За майже 100 років, що минули відтоді, краєзнавство в Україні перетворилося на потужний громадський рух та стало окремою науковою дисципліною.

 Харківський університет має давні та міцні краєзнавчі традиції, біля витоків яких стояв ще його засновник Василь Каразін. Він зробив значний внесок у дослідження географії, демографії, історії, етнографії, археології Слобожанщини, а його науковий доробок створив вагомий заділ для подальшого розвитку краєзнавчих досліджень на цих теренах. З початку ХІХ ст. і донині численні покоління університетських вчених зробили і роблять неоціненний внесок у вивчення природної та культурної спадщини Слобожанщини та Харківщини, що є важливим чинником її збереженості та запорукою сталого розвитку міст і громад.

 У 2008 р. в Каразінському університеті був створений перший в Україні Центр наукового краєзнавства (з 2022 р. – Центр українських студій та краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька). Підрозділ носить ім’я почесного доктора і першого голови Наглядової ради Каразінського університету, багаторічного голови Національної спілки краєзнавців України, Героя України, академіка НАН України Петра Тронька.

 Вважаємо, що кожен, хто любить і знає свій край, в якійсь мірі є краєзнавцем. Отже, це свято усіх нас, українців, і ми вітаємо з ним усю нашу велику родину!