Відбулися Х Луньовські читання

 29 березня 2019 року в Каразінському університеті відбулися ювілейні Х Луньовські читання. Він щорічно проводиться спільними зусиллями кафедри історіографії, джерелознавства та археології, Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька, а також Східно-регіонального центру пам’яткознавства НАН України та УТОПіК і Асоціації співробітників музеїв вищих навчальних закладів м. Харкова.

 Семінар присвячений пам’яті випускника історичного факультету Харківського університету, засновника всесвітньо відомого сільського художнього музею та сучасного напряму музейної педагогіки Афанасія Федоровича Луньова. У центрі уваги учасників перебувають актуальні проблеми музеєзнавства, мистецтвознавства та пам’яткознавства. Цього року науково-практичний семінар мав назву: «Музей в епоху глобальних трансформацій: проблеми і перспективи (до 100-річчя від дня народження А. Ф. Луньова)».

 Під час пленарного засідання особлива увага була зосереджена на значенні творчого спадку А. Ф. Луньова, специфіці його авторської системи естетичного та музейного виховання. Про це йшлося у привітальному слові голови оргкомітету професора С. І. Посохова та пленарній доповіді О. Г. Павлової «Луньов Афанасій Федорович: життєві стежки. Подарунок долі чи випробування? (До 100-річчя з дня народження)».

 Неоціненний внесок А. Ф. Луньова у розвиток музейної справи та методів естетичного виховання відзначив декан історичного факультету, С. Д. Литовченко. Також учасників семінару привітав заступник голови оргкомітету конференції, директор ТронькоЦентру, професор С. М. Куделко. Він за дорученням почесного доктора Каразінського університету, народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка В. І. Ковтуна презентував портрет А. Ф. Луньова, який художник подарував університету.

 Під час пленарного засідання з доповіддю «Роль і місце науково-методичних центрів музеєзнавства в умовах децентралізації в Україні (з досвіду роботи ХІМ імені М. Ф. Сумцова» виступила заступник директора з наукової роботи Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова О. М. Сошнікова.

 Учасникам семінару було презентовано біобібліографічне видання «Афанасій Федорович Луньов – засновник Пархомівського художнього музею», підготовлене співробітниками відділу «Україніка» імені Т. Г. Шевченка Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка. Покажчик представила бібліотекар І категорії С. О. Бикова.

 Під час пленарного засідання директор Науково-дослідного інституту мікрографії І. М. Кривулькін ознайомив учасників семінару з діяльністю інституту та розробкою методик збереження пам’яток, створення страхового фонду, відтворення згасаючих текстів та ін. Перспективи подальшого розвитку співробітництва були закріплені також підписанням Договору про співпрацю між НДІ мікрографії та кафедрою історіографії, джерелознавства та археології.

 Директор Музею історії університету В. Ю. Іващенко відкрила виставку документів із музейних фондів «Имею честь покорнейше просить…»: документи студентів Харківського університету кінця ХІХ – початку ХХ ст.». Подарунком для учасників стало і підготовлене співробітниками музею та студентами історичного факультету інсценування на тему виставки.

 Робота трьох секцій була присвячена розгляду актуальних проблем сучасного музеєзнавства. Учасники  обговорили проблеми атрибуції, збереження і використання музейних пам’яток та долю музеїв в переломні епохи, поділилися сучасним досвідом музейної роботи, а також обмінялися результатами досліджень внеску в розвиток музейної справи окремих музеєзнавців та пам’яткознавців ХХ ст.

 Традиційно харківською художницею Н. С. Вербук учасникам семінару було презентовано Премію імені А. Ф. Луньова (графічна робота: Н. С. Вербук «Фрукти на столі. 1986». Папір, літографія. 55 х 60), яку було вручено на заключному засіданні конференції в Художній галереї імені Г. Семирадського, де проходить ювілейна виставка Ніни Вербук «Кольорові мандри». Лауреатом премії імені А. Ф. Луньова стала завідувач відділу українського та російського мистецтва ХVI – поч. ХХ ст. Харківського художнього музею О. Й. Денисенко.