Поїздка на малу батьківщину В. Н. Каразіна

 22 вересня 2018 р. заступник директора Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька О. І. Вовк провела виїзну екскурсію для членів гуртків історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін та мистецтвознавства історичного факультету Каразінського університету. Маршрут подорожі проліг до села Кручик Богодухівського району, де народився та провів більшу частину свого життя засновник нашого університету Василь Назарович Каразін (1773–1842).

Гуртківці познайомилися з захоплюючою історією життя та діяльності В. Н. Каразіна, дізналися про його роль у розвитку освіти й науки. Особливий інтерес викликали сюжети, пов’язані зі специфікою сприйняття цієї особистості з боку місцевого селянства за життя просвітителя та після його смерті.

 Учасники подорожі завітали до Кручанської загальноосвітньої школи, де діє музей В. Н. Каразіна. Вважається, що цей навчальний заклад є спадкоємцем школи для кріпацьких дітей, заснованої просвітителем ще у 1806 р. На згадку про гостини шкільній бібліотеці була подарована книгу «В. Н. Каразін. Діалоги у часі й просторі (дослідження і матеріали)», яка вийшла друком до 210-річчя Каразінського університету. Також студенти сфотографувалися біля пам’ятника В. Н. Каразіну, кошти на спорудження якого свого часу були зібрані за найактивнішої участі студентів, викладачів та співробітників університету.

 Незабутньою виявилася невелика прогулянка територією Кручика. Під час неї екскурсанти мали змогу не лише помилуватися мальовничими слобожанськими краєвидами, але і прослухати деякі наукові записки В. Н. Каразіна. Усі присутні відмітили, що чимало його думок та ідей, висловлених понад 200 років тому, звучать актуально і в теперішній час. Наприкінці на екскурсантів чекав сюрприз: кожен з них отримав афоризм В. Н. Каразіна на згадку про подорож.

 Поїздка на батьківщину видатного вченого і просвітителя, засновника Харківського університету виявилася цікавою та пізнавальною. Студенти-історики збагатилися новими званнями й переконалися, що пам’ять про В. Н. Каразіна бережеться і шанується не лише в півторамільйонному Харкові, але і в невеличкому селі Кручику.