Постать Василя Каразіна в образотворчому мистецтві

 Василь Назарович Каразін (1773–1842) назавжди вписав своє ім’я в історію України, ставши натхненником відкриття в Харкові першого українського університету та доклавши чимало особистих зусиль для реалізації цього амбітного проекту.

 Спогади сучасників, а також численні записки, статті й епістолярії самого В. Н. Каразіна дають змогу оцінити його наукові зацікавлення, громадську активність, суспільно-політичні переконання. Скласти ж уявлення про риси його зовнішності можна за кількома прижиттєвими портретами, що збереглися до нашого часу.

 Увічнення пам’яті про В. Н. Каразіна часто втілювалося  створенні візуальних образів цього науковця і громадського діяча. Найбільш відомим з них став пам’ятник у Харкові, виготовлений до 100-річчя відкриття університету та відкритий у червні 1907 р. Цей пам’ятник (хронологічно другий у місті та перший, де людина була зображена на повний зріст) первісно був установлений на вході до Університетського саду (тепер Міський сад імені Т. Г. Шевченка). У подальшому він змінив кілька локацій, допоки влітку 2004 р. не був установлений на своєму теперішньому місці біля входу до Головного корпусу Харківського університету.

 На честь В. Н. Каразіна також було відкрито пам’ятник на його батьківщині, у селі Кручик Богодухівського району на Харківщині. Ця особистість увічнена у зразках філателії та у низці художніх творів, ілюстратори яких прагнули унаочнити образ цього історичного діяча.

 Проте найбільша кількість творів образотворчого мистецтва, присвячених В. Н. Каразіну, безпосередньо пов’язана з Харківським університетом. Зокрема, постать В. Н. Каразіна увічнена в живописі та творах монументального мистецтва, які прикрашають університетські інтер’єри. Варто відзначити й те, що найвищою нагородою Харківського університету є медаль імені його засновника.

 Таким чином, увічнення пам’яті про В. Н. Каразіна (у тому чимлі й візуальними засобами) є багатогранним та різноманітним. Але все ж таки найкращим пам’ятником просвітителеві є успішне функціонування Каразінського університету, здобутки й перемоги його співробітників і вихованців.

 Виставка підготовлена до 214-ї річниці з дня народження В. Н. Каразіна.

 Керівник проекту – канд. істор. наук О. І. Вовк

 Розробка і дизайн – С. В. Лобенко

 Консультант – проф. С. М. Куделко

[rev_slider alias=”karazin”]