Новорічні привітання з доцифрової епохи (листівки останньої чверті ХХ ст.)

 Зимовий цикл новорічних та різдвяних свят є одним з найбільш очікуваних та улюблених. Закінчення старого та початок нового року – це не тільки період підбиття підсумків та накреслення планів на майбутнє, але й чарівний час, коли загадуються бажання і збуваються найпотаємніші мрії.

 Новий рік та Різдво Христове, пов’язані з ними традиції неодноразово давали творчий імпульс митцям, чиї долі були пов’язані з Каразінським університетом. Так, вважається, що художник і письменник Микола Каразін (онук засновника нашого університету) став одним з перших у Російській імперії авторів різдвяних листівок. Святкові сюжети неодноразово відтворювали на своїх полотнах Генрік Семирадський, Зінаїда Серебрякова, Михайло Дерегус та інші художники. Наталя Забіла, Оксана Іваненко, Іван Нехода та інші літератори створили чимало дитячих новорічних творів. До речі, саме І. Нехода переклав українською слова знаменитої пісеньки «В лесу родилась елочка» («У лісі, лісі темному»), яка здобула широке визнання як самостійний твір.

 Пропонуємо до вашої уваги підбірку вінтажних новорічних листівок з фондів Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька ХНУ імені В. Н. Каразіна. Переглядаючи їх, хтось згадає роки свого дитинства або юності, а хтось ближче познайомиться зі зразками вітчизняної прикладної графіки останньої чверті ХХ ст.

 Бажаємо усім у прийдешньому Новому, 2021 році міцного здоров’я, миру, злагоди і творчого натхнення!

 Керівник проекту – к.і.н. О. І. Вовк

 Розробка і дизайн – С. В. Лобенко

 Науковий консультант – проф. С. М. Куделко