Мала батьківщина П. Т.Тронька шанує великого українця

 12 липня 2017 року виповнюється 102 роки від дня народження патріарха вітчизняного краєзнавства, Героя України, академіка НАН України Петра Тимофійовича Тронька (1915–2011). Ця людина поклала все своє життя на вівтар краєзнавчої та пам’яткоохоронної роботи.

 П. Т. Тронько став головним натхненником і керівником багатотисячного авторського колективу унікального у своєму роді енциклопедичного видання – «Історія міст і сіл Української РСР» у 26 томах, відзначеного Державною премією СРСР у галузі науки і техніки. Йому належить ініціатива створення Музею народної архітектури і побуту України «Пирогово», Національного музею-заповідника запорозького козацтва на острові Хортиця, Національного музею історії України у Другій світовій війні (м. Київ), реконструкції Золотих воріт, Михайлівського Золотоверхого монастиря та інших видатних пам’яток української історії. П. Т. Тронько став організатором та першим головою Українського товариства пам’яток історії і культури, а також відродженої Національної спілки краєзнавців України.

 Життя та діяльність цього видатного вченого та громадського діяча була найтіснішим чином пов’язана з Харківщиною, і, зокрема, з Каразінським університетом. Петро Тимофійович народився у с. Заброди (тепер Богодухівського району Харківської області). На Богодухівщині він отримав середню освіту та розпочав трудовий шлях. Саме харківський том, що вийшов друком у 1966 році, став «першою ластівкою» грандіозної «Історії міст і сіл Української РСР». Уже на початку ХХІ сторіччя громади Богодухова, Харкова і Харківської області вручили П. Т. Троньку відзнаки Почесного громадянина.

 У 1997 році П. Т. Тронько був обраний почесним доктором Харківського університету. З 2003 року і до кінця життя він очолював Наглядову раду університету. Петро Тимофійович неодноразово бував у стінах ХНУ імені В. Н. Каразіна, надавав підтримку багатьом ініціативам каразінців – серед них відкриття першого в Україні університетського Центру краєзнавства, який нині носить його ім’я. На його честь в університеті відкрито іменну аудиторію, встановлено меморіальну дошку, засновано премію за кращу доповідь на традиційній Міжнародній краєзнавчій конференції молодих учених.

 Пропонуємо до перегляду низку фотографій, що розкривають багаторічні та багатогранні взаємовідносини П. Т. Тронька з Харківщиною та Харківським університетом.
[rev_slider alias=”tronko”]