Любив і знав Харківський край, любив і знав Україну:
до 105-річчя з дня народження П. Т. Тронька
12 липня 2020 р. виповнюється 105 років з дня народження патріарха вітчизняного краєзнавства, Героя України, академіка НАН України Петра Тимофійовича Тронька (1915–2011).
Ця людина була знаною і шанованою по всій Україні. Протягом 17 років він обіймав посаду заступника голови Ради Міністрів УРСР, опікуючись питаннями культури та освіти. Саме завдяки П. Т. Троньку був реалізований грандіозний проект 26-томного енциклопедичного видання «Історія міст і сіл Української РСР», аналогів якого і досі немає більше ніде у світі. За його безпосередньої участі були створені Національний музей історії України у Другій світовій війні, Музей народної архітектури і побуту України «Пирогово» (обидва – м. Київ), Національний музей-заповідник запорозького козацтва на острові Хортиця (м. Запоріжжя), Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди (с. Сковородинівка Харківської обл.) та багато інших. П. Т. Тронько виступив організатором Українського товариства пам’яток історії і культури і Національної спілки краєзнавців України і багато років керував цими громадськими об’єднаннями.
Давні і тісні зв’язки поєднували П. Т. Тронька з Харківським університетом. У 1997 р. він отримав мантію Почесного доктора ХДУ, а з 2003 р. і до кінця життя був першим головою університетської Наглядової ради. Петро Тимофійович доклав багатьох зусиль до матеріально-технічного та структурного розвитку Каразінського університету, надавав всіляку підтримку численним ініціативам каразінців, зокрема, й у справі організації першого в Україні університетського Центру наукового краєзнавства.
Ім’я П. Т. Тронька пам’ятають і свято шанують у Каразінському університеті. На його честь названо Центр краєзнавства, створено іменну аудиторію, засновано премію на щорічній Міжнародній краєзнавчій конференції молодих учених. Про цю непересічну особистість нагадує меморіальна дошка, відкрита у липні 2015 р. на фасаді університетського Головного корпусу.
Пропонуємо переглянути добірку фотографій, які розкривають постать П. Т. Тронька в контексті історії та сьогодення Каразінського університету.
Керівник проекту – канд. істор. наук О. І. Вовк
Розробка і дизайн – С. В. Лобенко
Консультант – проф. С. М. Куделко