Біль втрат. Радість Перемоги. Харків у 1941–1943 рр.

Який Харків був голосний та дзвінкий,

а тепер заглух, замерз, голодує…

Олесь Гончар (1918–1995) – вихованець Харківського університету,

учасник Другої світової війни, Герой України, класик української літератури

 

 У травні цього року світ відзначає 75-у річницю Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Ця кровопролитна війна стала найбільшим і найстрашнішим військовим конфліктом у новітній історії людства: загальна кількість загиблих у всьому світі перевищила 70 мільйонів осіб.

 Харків став одним з міст колишнього Радянського Союзу, які найбільше постраждали під час воєнних дій. Його населення за 22 місяці нацистської окупації скоротилося майже на 80%. В окупованому місті загинули академік архітектури О. М. Бекетов, перший президент Української академії мистецтв М. Г. Бурачек, видатний зоолог, професор Харківського університету, академік О. М. Нікольський та багато інших. Було втрачено понад 1 млн кв. м. житлового фонду, зруйновано заводи і фабрики, наукові та навчальні установи, розграбовано музеї та бібліотеки. Загальна сума матеріальних збитків сягнула 33,5 млрд карбованців. Зокрема, втрати Харківського університету налічували 28 млн карбованців.

 Пропонуємо до вашої уваги підбірку маловідомих фотографій, зроблених у Харкові протягом жовтня 1941 р. – серпня 1943 р. Вони красномовно свідчать про втрати та руйнування, завдані нашому місту під час Другої світової війни.

 У проекті використано фотографії з колекції зображень Австрійської національної бібліотеки (м. Відень), з книги: Tucker-Jones A. Images of War. The Battle for Kharkov 1941–1943. Rare Photographs from Wartime Archives (Barnsley, 2016), а також кадр з документального фільму О. П. Довженка «Битва за нашу Радянську Україну» (1944).

 Керівник проекту – канд. істор. наук О. І. Вовк

 Розробка і дизайн – С. В. Лобенко

 Консультант – проф. С. М. Куделко

 

[rev_slider alias=”9may”]