110 років від дня народження Героя України, академіка Петра Тронька

 12 липня відзначається 110-а річниця від дня народження видатного історика і краєзнавця, доктора історичних наук, академіка НАН України, Героя України, першого голови Наглядової ради Каразінського університету Петра Тимофійовича Тронька (1915–2011). Цей ювілей внесений до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024–2025 роках».

 Видатний вчений і громадський діяч, Петро Тронько все своє життя поклав на вівтар історико-краєзнавчої та пам’яткознавчої роботи. Саме він став засновником і першим головою Українського товариства пам’яток історії і культури, а також сприяв відродженню Національної спілки краєзнавців України. Це сприяло гуртуванню сотень тисяч небайдужих громадян у шляхетній справі вивчення, збереження та популяризації української історико-культурної спадщини.

 Академік Петро Тронько безпосередньо долучився до створення цілої низки ключових музеїв нашої держави. Так, за його ініціативи постали Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові, Національний музей-заповідник запорозького козацтва на Хортиці, Національний музей історії України у Другій світовій війні. Петро Тронько входив до складу ювілейного комітету з відзначення 250-річчя Григорія Сковороди (1972 р.), одним з результатів діяльності якого стало відкриття в селі Сковородинівка на Харківщині Національного літературно-меморіального музею «мандрівного філософа». Він ініціював у Києві відтворення Золотих воріт, Михайлівського Золотоверхого монастиря, Успенського собору Києво-Печерської лаври та інших історичних пам’яток. Цей список можна продовжувати.

 Під безпосереднім керівництвом Петра Тронька велася робота з підготовки фундаментальних багатотомних видань. Серед них – унікальна у своєму роді й концептуально не повторена ніде у світі 26-томна «Історія міст і сіл Української РСР» та перший в Україні енциклопедичний довідник про всі відомі нерухомі пам’ятки «Звід пам’яток історії та культури України»; науково-документальна серія книг «Реабілітовані історією», яка стала мартирологом жертв політичних переслідувань радянської доби, та багато інших.

 Широка і багата здобутками життєва дорога Петра Тронька розпочалася на Харківщині, де він народився в селі Заброди Богодухівського району, здобув освіту та розпочав роботу як сільський вчитель. Символічно, що саме харківський том, виданий у 1966 році, відкрив серію «Історії міст і сіл». Вдячні громади Богодухова, Богодухівського району, Харкова та Харківської області удостоїли його звання Почесного громадянина.

 Каразінський університет займав особливе місце у житті Петра Тронька. У 1997 році він став його Почесним доктором, а з 2003 року до самої смерті очолював Наглядову раду й активно підтримував численні університетські ініціативи.

 Від 2012 року ім’я академіка Петра Тронька носить створений за його підтримки університетський Центр українських студій та краєзнавства. Також у Каразінському університеті на його честь була встановлена меморіальна дошка, відкрита іменна аудиторія і заснована премія за кращу студентську наукову доповідь у галузі краєзнавства.

 Каразінський університет шанує пам’ять Петра Тимофійовича Тронька. Ми відчуваємо особливу гордість, усвідомлюючи, що життя та діяльність цієї виданої особистості були тісно переплетені з історією нашого університету.