Виставка “Юрій Валентинович Кнорозов, 1922– 1999» (до 95-річчя з дня народження)”

 З 16-го по 30 листопада поточного року у приміщенні Центральної наукової бібліотеки ХНУ імені В. Н. Каразіна (Головний корпус, 8 поверх) буде працювати виставка «Юрій Валентинович Кнорóзов, 1922 – 1999» (до 95-річчя з дня народження), організована Відділом етнографії Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька сумісно з культурно-просвітницьким відділом ЦНБ.

 Видатний етнограф і лінгвіст, доктор історичних наук, лауреат Державної премії СРСР, дешифрувальник писемності майя, кавалер Ордена Ацтекського орла, Великої золотої медалі президента Гватемали, один з основоположників семіотики, автор «методу позиційної статистики», творець «теорій сигналізації, комунікації та колективу», почесний член Мадридського товариства з вивчення майя, член Національного географічного товариства США народився 19 листопада 1922 р. у селищі Південне на Харківщині.

 З під пера геніального вченого-аналітика вийшло багато цінних напрацювань, відмінних лише за датами написання. Серед 43 робіт Ю. В.  Кнорозова, які зберігаються в бібліотеці, переважають наукові статті в авторитетних журналах, у тому числі іноземних, публікації у солідних наукових збірниках за різні роки. І, звичайно, відомі не тільки спеціалістам монографії, такі, як: «Система письма древних майя» (1955), «Письменность индейцев майя» (1963), «Иероглифические рукописи майя» (1975).

 Як істинний вчений, Юрій Валентинович досконало знав літературу – від античної до детективів, які йому особливо подобалися. Володіючи прекрасною пам’яттю, міг точно цитувати різні тексти – не тільки поетичні, але і прозу. У 80-ті – 90-ті роки минулого століття улюбленими книгами дослідника були: «Наш человек в Гаване» (1958) англійця Грема Гріна, «Четвертый позвонок» (1959) фінна Мартті Ларні і «Приключения бравого солдата Швейка» чеха Ярослава Гашека. ««В жизни меня только чувство юмора и спасало», – не раз зізнавався він.

 Сподіваємося, що виставка приверне вашу увагу і сприятиме долученню до рядів нових кнорозовістів із нашої обдарованої університетської молоді. Для більш конкретного знайомства з цією неординарною Особистістю як людиною і як геніальним вченим-аналітиком Відділ етнографії підготував спеціальну розвідку, присвячену життєвому шляху та науковій творчості Юрія Валентиновича Кнорозова.